Bakterie to nasi nieodłączni towarzysze i uczestnicy życia.

9 lutego, 2018by Poland Dental

W jamie ustnej żuje ich około 20 miliardów. Wystarczy nie wyczyścić zębów ani razu w ciągu doby, by w przełykanej ślinie liczba ta wzrosła do 100 mld! To one są źródłem m.in. białego nalotu na języku oraz najczęstszym powodem nieświeżego oddechu.

Bakterie żyją nie tylko na zębach, ale także na błonie śluzowej jamy ustnej, dziąsłach, wewnętrznej stronie policzków oraz oczywiście na powierzchni języka.Jego nierówna, chropowata powierzchnia ułatwia zaleganie mikrobom, ale także utrudnia jego higienę. Nieoczyszczony język to wbrew pozorom generator wielu nieprzyjemnych dolegliwości. Warto więc podjąć ten niewielki wysiłek, by zyskać bardzo wiele.

Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, jakie bogactwo informacji o zdrowiu kryje tak niepozorny narząd jak język. Znaczenie ma praktycznie każda jego cecha: kolor, nalot, struktura, rozmiar. Ważne, by obserwować jego wygląd. Od czasów starożytnych medycy diagnozowali tym sposobem choroby. Praktykuje ten sposób do dziś medycyna chińska, która uważa język za swoistą mapę narządów.
Dlatego oprócz szczoteczki do zębów musimy używać nici dentystycznych , lub teraz są szczoteczki do zębów elektryczne z irygatorem. Czyścić zęby, język,(lub szczoteczki są specjalne, lub skrobaki do języka) policzki ze strony wewnętrznej i podniebienie.

Zaniedbania higieny jamy ustnej mają istotny wpływ na nasz układ krążenia. Nieliczone stany zapalne mogą skończyć się tragicznie, np.zapaleniem wsierdzia, osłabieniem pracy serca, miażdżycą, a nawet zawałem. Im mniej bakterii w jamie ustnej, tym mniejsze ryzyko infekcji i tego typu powikłań. A lwia ich część znajduje się właśnie na języku.
Wniosek? Ignorując higienę języka, zostawiasz pole do popisu mikrobom.

One tylko na to czekają!

Regularne czyszczenie języka usprawnia produkcję śliny, która jest istotna dla zdrowia naszych zębów i dziąseł, ale także dla procesu trawienia, które zaczyna się w ustach. Wszystko dzięki obecnemu w ślinie enzymowi trawiącemu węglowodany -amylazie ślinowej.
Z kolei antybakteryjne płyny do płukania jamy ustnej pomagają usunąć resztki jedzenia i bakterie, przywrócić właściwy pH w ustach, zmniejszyć ilość odkładającego się kamienia i zneutralizować

nieprzyjemny zapach z ust.

Miłego czyszczenia!